The Honda VFR 800 VTEC is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 782.00 ccm (47,48 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 109.00 HP (79,20 kW)) @ 10500 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Honda VFR 800 VTEC comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, delivering efficient range during your journeys.
Routine service is essential to maintain your Honda VFR 800 VTEC in peak form. Essential service parts comprise fuel filters. With the right parts, your VFR 800 VTEC will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda VFR 800 VTEC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47,48 cubic inches) |
| Power: | 109.00 HP (79,20 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |