The Honda CB 1300 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 113.98 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical consideration. The Honda CB 1300 is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is vital to keep your Honda CB 1300 running smoothly. Regular replacement items involve air filters. Using quality components, your CB 1300 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 113.98 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |