The Jinlun JL 125T 12 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.71 HP (6,37 kW)) @ 6000 RPM, 6.50 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 79.0 km/h (48,85 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a key feature. The Jinlun JL 125T 12 is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering good efficiency for your rides.
Preventative care is vital for keeping your Jinlun JL 125T 12 operating reliably. Popular maintenance parts include sprockets. By using genuine parts, your JL 125T 12 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Jinlun JL 125T 12 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.71 HP (6,37 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 6.50 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 79.0 km/h (48,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |