The Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70.5 kW, 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6440 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS features a 19.40 litres (5,10 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, giving reliable fuel economy on the road.
Routine service is vital to keep your Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS running smoothly. Common service items include sprockets. Through proper maintenance, your FZ6 Fazer S2 ABS can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70.5 kW |
| Torque: | 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6440 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.40 litres (5,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |