The Yamaha XV 750 Virago is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 54.00 HP (39,20 kW)) @ 7000 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
Preventative care is key for maintaining your Yamaha XV 750 Virago in peak form. Essential service parts comprise sprockets. With the right parts, your XV 750 Virago will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 54.00 HP (39,20 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |