The Kawasaki KLX 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a 651.00 ccm (39,52 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 6500 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Kawasaki KLX 650 performing at its best. Common service items involve air filters. By using genuine parts, your KLX 650 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.00 ccm (39,52 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |