The Qlink X ranger 50 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.70 HP (2.0 kW, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential consideration. The Qlink X ranger 50 is fitted with a 3.02 litres (0,80 gallons) fuel tank, providing consistent range during your journeys.
Routine service is important to maintain your Qlink X ranger 50 operating reliably. Essential service parts include sprockets. Using quality components, your X ranger 50 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Qlink X ranger 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 10 and the Rear Tyre size is 2.50 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.70 HP (2.0 kW |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.02 litres (0,80 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 59.9 kg (131,34 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |