The Peugeot Speedfight 2 50 LC is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.40 HP (2.5 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential aspect. The Peugeot Speedfight 2 50 LC is fitted with a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank, offering good mileage during your journeys.
Preventative care is key for keeping your Peugeot Speedfight 2 50 LC performing at its best. Common service items involve clutch plates. By using genuine parts, your Speedfight 2 50 LC will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Speedfight 2 50 LC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.40 HP (2.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |