The Harley Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel system is a key feature. The Harley Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom is fitted with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, giving efficient range on the road.
Preventative care is vital for keeping your Harley Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom operating reliably. Regular replacement items comprise fuel filters. With the right parts, your FXDC Dyna Super Glide Custom can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 295.0 kg (647,15 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |