The Moto Guzzi 750 Nevada Club is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3200 RPM and a top speed of 158.0 km/h (97,71 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The Moto Guzzi 750 Nevada Club features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency for your rides.
Routine service is vital for ensuring your Moto Guzzi 750 Nevada Club performing at its best. Essential service parts consist of air filters. Through proper maintenance, your 750 Nevada Club will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi 750 Nevada Club Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H18 and the Rear Tyre size is 130/90 - H16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 158.0 km/h (97,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |