The Honda XR 250 Baja is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 28.00 HP (20,30 kW)) @ 8000 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Honda XR 250 Baja features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, ensuring good efficiency on the road.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda XR 250 Baja operating reliably. Essential service parts include clutch plates. With the right parts, your XR 250 Baja can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.00 HP (20,30 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |