The Honda VFR800 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 782.00 ccm (47,48 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.00 HP (77,71 kW)) @ 10500 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential feature. The Honda VFR800 is fitted with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, ensuring excellent mileage on the road.
Preventative care is essential for keeping your Honda VFR800 running smoothly. Essential service parts comprise air filters. With regular servicing, your VFR800 can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda VFR800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47,48 cubic inches) |
| Power: | 107.00 HP (77,71 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |