The Suzuki Djebel 200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8500 RPM, 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important consideration. The Suzuki Djebel 200 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, offering reliable mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is important for keeping your Suzuki Djebel 200 in peak form. Essential service parts involve batteries. By using genuine parts, your Djebel 200 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Suzuki Djebel 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 21 44P and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 56P so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |