The Kymco People 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 251.00 ccm (15,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.31 HP (14.1 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for maintaining your Kymco People 250 operating reliably. Common service items involve drive chains. With the right parts, your People 250 will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco People 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 251.00 ccm (15,24 cubic inches) |
| Power: | 19.31 HP (14.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2131 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |