The Qlink Legacy 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Qlink Legacy 250 includes a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank, giving good range during your journeys.
Preventative care is vital to keep your Qlink Legacy 250 in top condition. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Using quality components, your Legacy 250 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Qlink Legacy 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 163.7 kg (359,00 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |