The Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is an important factor. The Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic comes with a 18.80 litres (4,95 gallons) fuel tank, providing efficient range for your adventures.
Regular maintenance is vital for ensuring your Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic operating reliably. Common service items consist of air filters. With regular servicing, your FLHTC Electra Glide Classic can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3100 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.80 litres (4,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 370.0 kg (811,62 pounds) |
| Length: | 2500 mm (97,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |