The Ducati Multistada 620 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM, 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important consideration. The Ducati Multistada 620 comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, providing optimal fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is key to keep your Ducati Multistada 620 running smoothly. Essential service parts involve drive chains. With regular servicing, your Multistada 620 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati Multistada 620 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |