The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing optimal fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic in top condition. Common service items involve batteries. With the right parts, your FLSTC Heritage Softail Classic can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 119.19 Nm (12,14 kgf-m or 87,46 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 328.9 kg (721,38 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |