The Bimota YB9 SRI is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.00 HP (77,01 kW)) @ 12500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
Routine service is crucial for keeping your Bimota YB9 SRI operating reliably. Common service items comprise sprockets. With regular servicing, your YB9 SRI can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 106.00 HP (77,01 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |