The DB Motors Pirat AC 12 14 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key consideration. The DB Motors Pirat AC 12 14 inch wheels comes with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, offering consistent mileage for your adventures.
Routine service is crucial for maintaining your DB Motors Pirat AC 12 14 inch wheels performing at its best. Essential service parts comprise batteries. Using quality components, your Pirat AC 12 14 inch wheels will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for DB Motors Pirat AC 12 14 inch wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 44.0 kg (96,52 pounds) |
| Length: | 1485 mm (58,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 160 mm disc brake with hydr. master cylinder and caliper |