The Kymco Agility City 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7500 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Kymco Agility City 50 features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, ensuring consistent efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Kymco Agility City 50 operating reliably. Frequently replaced components consist of brake pads. With regular servicing, your Agility City 50 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Agility City 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |