The Honda VTR 1000 F is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 9000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 255.0 km/h (157,61 mph)
Preventative care is crucial to maintain your Honda VTR 1000 F in top condition. Essential service parts include air filters. With the right parts, your VTR 1000 F will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 255.0 km/h (157,61 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |