The Cagiva 750 Elefant is a 4 stroke, Enduro bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 6500 RPM, 63.70 Nm (6,47 kgf-m or 46,77 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Cagiva 750 Elefant operating reliably. Frequently replaced components comprise air filters. Through proper maintenance, your 750 Elefant can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 63.70 Nm (6,47 kgf-m or 46,77 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |