The Veli VL250 4 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When riding, the tank size is a key factor. The Veli VL250 4 is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is important to maintain your Veli VL250 4 performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your VL250 4 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Veli VL250 4 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |