The Nipponia Evolution 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 8000 RPM, 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Nipponia Evolution 110 features a fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, ensuring optimal fuel economy for your adventures.
Preventative care is essential for keeping your Nipponia Evolution 110 in top condition. Regular replacement items involve drive chains. Using quality components, your Evolution 110 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Nipponia Evolution 110 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |