The Generic Trigger SM 125 is a 4 stroke, Super Motard bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 10000 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical consideration. The Generic Trigger SM 125 features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, providing reliable efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Generic Trigger SM 125 in top condition. Popular maintenance parts involve air filters. By using genuine parts, your Trigger SM 125 will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Generic Trigger SM 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 110/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |