The Suzuki GSX 600 FS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 1100 RPM, 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 9600 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Suzuki GSX 600 FS performing at its best. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your GSX 600 FS can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 1100 RPM |
| Torque: | 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 9600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |