The Triumph T595 Daytona is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 130.00 HP (94.9 kW, 100.00 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
Regular maintenance is key to keep your Triumph T595 Daytona operating reliably. Regular replacement items consist of spark plugs. By using genuine parts, your T595 Daytona will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94.9 kW |
| Torque: | 100.00 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |