The Ducati 998 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 123.00 HP (89,35 kW)) @ 9750 RPM, 96.90 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential aspect. The Ducati 998 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving good mileage on the road.
Scheduled maintenance is key to maintain your Ducati 998 in peak form. Common service items involve brake pads. With the right parts, your 998 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati 998 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 123.00 HP (89,35 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 96.90 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |