The Kawasaki EL 252 Eliminator is a 4 stroke, Custom bike with a 253.00 ccm (15,36 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 12000 RPM, 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 145.0 km/h (89,65 mph)
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Kawasaki EL 252 Eliminator features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, offering optimal range during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Kawasaki EL 252 Eliminator performing at its best. Common service items include spark plugs. With the right parts, your EL 252 Eliminator will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki EL 252 Eliminator Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - S17 and the Rear Tyre size is 140/90 - S15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 253.00 ccm (15,36 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 145.0 km/h (89,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |