The Kawasaki VN 400 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 33.00 HP (23,98 kW)) @ 8500 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
When out on the road, the fuel capacity is an essential aspect. The Kawasaki VN 400 Classic features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, giving reliable mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Kawasaki VN 400 Classic performing at its best. Common service items include batteries. With regular servicing, your VN 400 Classic will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN 400 Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 140/90 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 33.00 HP (23,98 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 233.0 kg (511,13 pounds) |
| Length: | 2370 mm (92,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |