The Kreidler Enduro125 DD is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Kreidler Enduro125 DD features a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, giving good fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Kreidler Enduro125 DD operating reliably. Common service items include batteries. Using quality components, your Enduro125 DD can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Enduro125 DD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |