The Kawasaki ZX 6R Ninja is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 12500 RPM, 63.70 Nm (6,47 kgf-m or 46,77 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Preventative care is important for ensuring your Kawasaki ZX 6R Ninja in top condition. Frequently replaced components include batteries. Through proper maintenance, your ZX 6R Ninja can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 63.70 Nm (6,47 kgf-m or 46,77 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |