The Ducati Monster S4R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.46 HP (83,88 kW)) @ 8750 RPM, 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Ducati Monster S4R comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Ducati Monster S4R in top condition. Frequently replaced components consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Monster S4R will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S4R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 115.46 HP (83,88 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |