The Yamaha XJ6 Diversion ABS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10000 RPM, 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Yamaha XJ6 Diversion ABS is equipped with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, providing efficient efficiency on the road.
Preventative care is important for keeping your Yamaha XJ6 Diversion ABS running smoothly. Regular replacement items comprise oil filters. Using quality components, your XJ6 Diversion ABS will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJ6 Diversion ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |