The Ducati Monster S4 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential aspect. The Ducati Monster S4 includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring efficient mileage for your rides.
Proper upkeep is necessary to maintain your Ducati Monster S4 running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. With the right parts, your Monster S4 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster S4 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 101.00 HP (73,33 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |