The ATK 450 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important consideration. The ATK 450 Enduro is equipped with a fuel tank and uses a DOHC fuel control system, giving consistent mileage during your journeys.
Regular maintenance is necessary for maintaining your ATK 450 Enduro performing at its best. Popular maintenance parts include spark plugs. Using quality components, your 450 Enduro can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 112.5 kg (246,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Dual piston, 240mm Rotor |
| Rear Brakes: | Single disc. Dual piston, 220mm Rotor |