The BMW K1200GT is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 152.00 HP (110,35 kW)) @ 9500 RPM, 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 7750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important factor. The BMW K1200GT is equipped with a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring excellent performance during your journeys.
Routine service is important for ensuring your BMW K1200GT in peak form. Frequently replaced components involve drive chains. With the right parts, your K1200GT can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for BMW K1200GT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) |
| Power: | 152.00 HP (110,35 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 249.0 kg (546,26 pounds) |
| Length: | 2318 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |