The Moto Guzzi MGS 01 Corsa is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1225.00 ccm (74,38 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8000 RPM, 112.81 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Moto Guzzi MGS 01 Corsa features a 17.97 litres (4,73 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, offering excellent efficiency during your journeys.
Routine service is essential for maintaining your Moto Guzzi MGS 01 Corsa running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. With the right parts, your MGS 01 Corsa will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi MGS 01 Corsa Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1225.00 ccm (74,38 cubic inches) |
| Power: | 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 112.81 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.97 litres (4,73 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 191.9 kg (420,89 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |