The Aprilia RSV 1000R Factory is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 997.60 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 143.00 HP (103,88 kW)) @ 10000 RPM, 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The Aprilia RSV 1000R Factory comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, ensuring excellent range on the road.
Routine service is important to maintain your Aprilia RSV 1000R Factory operating reliably. Popular maintenance parts consist of sprockets. By using genuine parts, your RSV 1000R Factory will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia RSV 1000R Factory Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17. and the Rear Tyre size is 190/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.60 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 143.00 HP (103,88 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |