The Keeway Outlook 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM, 12.50 Nm (1,29 kgf-m or 9,15 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Keeway Outlook 125 is equipped with a 7.40 litres (1,95 gallons) fuel tank, giving excellent range for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Keeway Outlook 125 performing at its best. Essential service parts comprise fuel filters. By using genuine parts, your Outlook 125 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Keeway Outlook 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 12.50 Nm (1,29 kgf-m or 9,15 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.40 litres (1,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |