The MBK Stunt is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The MBK Stunt is fitted with a 4.90 litres (1,28 gallons) fuel tank, delivering consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your MBK Stunt in peak form. Popular maintenance parts consist of fuel filters. Through proper maintenance, your Stunt can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK Stunt Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 12 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.90 litres (1,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |