The Tomos LX is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.41 HP (1,79 kW)) @ 5200 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3500 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
For longer journeys, the gas tank is a critical factor. The Tomos LX is equipped with a 3.97 litres (1,04 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Tomos LX in peak form. Common service items consist of fuel filters. With the right parts, your LX can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.41 HP (1,79 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.97 litres (1,04 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 51.0 kg (111,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |