The Aprilia Pegaso 650 Trail is a 4 stroke, Trial bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM, 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical factor. The Aprilia Pegaso 650 Trail comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, giving efficient fuel economy for your rides.
Proper upkeep is crucial for keeping your Aprilia Pegaso 650 Trail running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your Pegaso 650 Trail can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Pegaso 650 Trail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2232 mm (87,46 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. FTE stainless steel floating disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Stainless steel disc |