The Honda XR 500 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 36.00 HP (26,17 kW)) @ 6500 RPM, 41.49 Nm (4,18 kgf-m or 30,45 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Honda XR 500 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, ensuring good mileage on the road.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Honda XR 500 performing at its best. Regular replacement items comprise batteries. With regular servicing, your XR 500 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 36.00 HP (26,17 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 41.49 Nm (4,18 kgf-m or 30,45 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1980 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |