The Lem CX3 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.20 HP (2.3 kW, 1.60 Nm (0.2 kgf-m or 1.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important feature. The Lem CX3 is equipped with a 2.49 litres (0,66 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your adventures.
Routine service is necessary to maintain your Lem CX3 running smoothly. Popular maintenance parts involve oil filters. With regular servicing, your CX3 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Lem CX3 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.20 HP (2.3 kW |
| Torque: | 1.60 Nm (0.2 kgf-m or 1.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.49 litres (0,66 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 45.4 kg (99,50 pounds) |
| Length: | 1575 mm (61,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |