The Yamaha FZX 750 Fazer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 88.00 HP (63,88 kW)) @ 9500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Yamaha FZX 750 Fazer in peak form. Common service items include oil filters. With regular servicing, your FZX 750 Fazer can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 88.00 HP (63,88 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |