The Malaguti X3M 125 Motard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8250 RPM, 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Malaguti X3M 125 Motard includes a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, delivering optimal range for your rides.
Preventative care is key for ensuring your Malaguti X3M 125 Motard running smoothly. Common service items comprise oil filters. By using genuine parts, your X3M 125 Motard can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Malaguti X3M 125 Motard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 1.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |