The Kymco Dink 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.66 HP (8.5 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential to keep your Kymco Dink 150 in top condition. Common service items involve spark plugs. Through proper maintenance, your Dink 150 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Dink 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |