The Harley Davidson FLSTF Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Harley Davidson FLSTF Fat Boy is fitted with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Harley Davidson FLSTF Fat Boy operating reliably. Frequently replaced components include air filters. Through proper maintenance, your FLSTF Fat Boy will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2396 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |